Kontaktujte nás

Záložní zdroje CAT v Ondřejově

Technici od Zeppelin CZ nainstalovali spolehlivé řešení pro významnou observatoř

Hvězdárna na kopci u Ondřejova patří mezi pracoviště, která mají přístup k ovládání dalekohledů Evropské jižní observatoře (ESO) v Chille. Zájem o jedny z nejlepších pozorovacích podmínek na světě, které nabízí poušť Atacama, je veliký.

Kdo se bude koukat

Čas využívání dalekohledů je předmětem tvrdé soutěže, do které přihlašují jednotlivé projekty vědci z celého světa a pozorovací časy pro vítěze jsou často jen v řádu hodin za rok. Astronomové z hvězdárny v Ondřejově sami pozorují dalekohledem o průměru 154 cm na observatoři La Silla, ale také v rámci observatoře ALMA zajišťují kolegům ze střední a východní Evropy  technickou i organizační podporu. Komunikaci s vědci a pokyny pro dalekohledy odesílají pomocí internetu.


Zcela mimořádná je účast na v projektu Atacamské velké milimetrové / submilimetrové anténní soustavy (zkráceně ALMA). Ta spojuje celkem 66 antén umístěných v nadmořské výšce 5050 metrů. A čeští astronomové "učí" observatoř ALMA pozorovat Slunce.. „Celý proces začíná sběrem dat, která následně předáme algoritmu v počítači. Ten provede složitý výpočet, který zabere mezi týdnem a měsícem. Výsledkem je predikce chování Slunce a jeho vliv na člověka na Zemi.“ říká Miroslav Bárta ze slunečního oddělení.

Bez energie a připojení to nejde

Stabilní přísun elektrické energie je pro hvězdárnu a její fungování klíčový. Díky umístění na konci přenosové soustavy zde docházelo k výpadkům elektrické energie poměrně často -  v kombinaci s pravidelnými odstávkami se počet výpadků pohyboval okolo deseti ročně. „Byla velká nutnost i vzhledem k našim partnerům opatřit hvězdárnu záložním zdrojem. Nemůžete říct někomu na druhém konci světa, že čekal a soutěžil pozorovací čas marně, protože nám vypadl proud a s dalekohledem teď nepohneme.“ popisuje Bárta význam zálohování.

  

Nenápadné zelené kontejnery od Zeppelin CZ jsou v areálu dva – jeden pro sluneční oddělení, kde probíhají numerické výpočty, druhý pro největší dalekohled v České republice s průměrem 2m, který na dálku „půjčují“ ostatním astronomům. Uvnitř kontejnerů otáčející setrvačník poháněný permanentně ze sítě vyrábí elektřinu, na kterou nemají vliv výkyvy v síti. V případě výpadku pak setrvačník roztočí agregát, který do patnácti vteřin výpadek nahradí.


Hvězdárnu před 90 lety věnoval k 10. výročí založení republiky její zakladatel Josef Jan Frič, syn známého českého básníka Josefa Václava Friče. Díky jeho podmínce, aby zůstala přístupná lidem, se může kdokoliv komplexem budov, který připomíná více než vědecké pracoviště park, volně procházet do dneška.