18. září 2018: 50. Cat Certified Rebuild v Zeppelin CZ

Padesátý rebuild aneb „Žiješ jenom dvakrát“

Nablýskaný nemusí nutně znamenat nový. Hodiny práce specialistů Zeppelin CZ vdechly nový život a lesk pásovému rýpadlu Cat 365C.

[1. 9. 2018, MODLETICE] – Nový je vždycky lepší. Tedy aspoň, co se strojů týče. Ten svůj, už značně opo-třebený, svěřil po 13 letech a 28 000 mth provozu do rukou zkušených mechaniků management těžařů společnosti Severočeské doly a. s. Proces, při kterém dojde na rozebrání stroje do posledního šroubku a nahrazení velkého množství dílů, byl pro společnost Zeppelin CZ jubilejní. Přestavěný stroj se stal 50. dokončeným a 18. září 2018 byl předán zpět majiteli.


Oholit až na kost

Americký výrobce Caterpillar si je kvalitou své techniky jistý. V rámci svého programu Cat® Certified Rebuild zachraňuje stroje, které jsou na pokraji svého života, a dává jim šanci na nový. „Nejde o žádné kosmetické úpravy, nový lak a voňavý stromeček do kabiny. Pásové rýpadlo Cat 365C se k zákazníkovi vrací zpět jako nový stroj. Kromě velkého množství dílů dostává na palubu i nové technologie a výrobce na něj poskytuje stejnou záruku jako na nový kus.“ říká Jiří Trnka, vedoucí servisních a poprodejních slu-žeb oblasti Západ.

Aby mohl stroj začít žít svůj druhý život, prochází dlouhou řadou kontrol – těch předepsaných je na 350. Při nich dojde na kompletní rozebrání pohonného ústrojí včetně řádné kontroly motoru. Veškeré díly podléhající opotřebení nebo stárnutí, jako je kabeláž, těsnění či hadice, jsou rovnou vyměněny za nové. Péče a čas je věnována každé součástce a v případě potřeby je vadný díl vyměněn nebo repasován v souladu s postupy danými výrobcem. Poté je stroj složen zpět a na závěr znovuzrození je proveden důkladný test za plného pracovního nasazení, který s konečnou platností prověří, že je pásové rýpadlo hodno plakety Cat® Certified Rebuild.

 

https://www.youtube.com/watch?v=MEESgMcPzZM&t=1s

 

Vyplatí se to?

Za dobu pobytu stroje v dílně vyměnili či zkontrolovali pracovníci 26 000 položek a odpracovali více než 2 200 hodin. To přináší otázku na ekonomickou stránku celého procesu: „Zákazník za přestavbu zaplatí 50 – 70% nákladu na pořízení nového stroje. Velkou roli hraje míra modernizace, kterou si zákazník pře-je. Tento konkrétní stroj jsme například vybavili rychloupínačem, který umožní využívat širokou škálu nabízeného příslušenství z řady Cat®.“ dodává Jiří Trnka.
Jubilejní přestavba vrací stroj po čtyřměsíční omlazovací kúře zpět do známého prostředí. Rýpadlo čeká opět plné nasazení v dole Bílina při skrývce tvrdé polohy.

 

Celý proces přestavby můžete vidět ve třech minutách díky časosběrnému videu zde.